Pražské metro

Metro je určitým fenoménem, který prezentuje a dává najevo sílu a ambice města. Praha sice není prvním městem ve střední Evropě, které má metro, ale zato je stále jediným v České republice a dlouho si své prvenství udrží. Nikoliv ne proto, že ostatní města na to tak říkajíc „nemají“, ale nepotřebují to.

Metro je pro dnešní Prahu základem a páteří sítě hromadné dopravy města. Ačkoliv v Praze bydlí něco přes málo milionu obyvatel, denně metro přepraví více jak jeden a půl milionu cestujících. Metro jako celek provozuje Dopravní podnik hlavního města Prahy a. s.

Úseky pražského metra

Od doby, kdy byl slavnostně do provozu uveden první úsek metra (9. květen 1974) uplynulo již mnoho času a za tu dobu se metro rapidně rozrostlo a roste i nadále. V současné době má celkem tři linky, které jsou pro jednoduchost značeny písmeny a příslušnou barvou. První trasa A je zelená, trasa B je zase žlutá a konečně trasa C, která má červenou barvu. V budoucnu se nejspíše setkáme ještě se čtvrtou tratí D, která bude modrá. Dnes mají všechny dráhy metra dohromady 59,3 km, 57 stanic a 6 z nich přestupní stanice a čtyřikrát metro projde pod Vltavou, což je vcelku úctyhodný výkon.

Pražské metro jako technický zázrak

Je bezpochyby, že metro v Praze prosadila tehdejší komunistická vláda jako svůj triumf. Ovšem, tak či tak za to můžeme být dnes rádi a šťastní, neboť bez metra by pražská doprava jednoduše zkolabovala.

Pražské metro si bere za příklad již existující sovětská metra, například to moskevské, kde bylo hlavní prioritou maximální kapacita přepravy. Skoro všechny úseky, s výjimkou okrajových částí prahy, jsou vedeny hluboko pod zemí. Zajímavostí zůstává, že se jednotlivé linky metra nekříží přímo, podobně jako železniční tratě v nádraží, ale kříží se nad sebou v jiných výškových úrovních. Projektantům to ušetřilo práci při výkopech (kopat hlouběji je jednoduší než do šířky, navíc nemuseli bourat tolik okolní zástavbu) a cestujícím přidali pár schodů nebo eskalátorů.

Pražské metro jako významný hráč MHD

Pražské metro denně přepraví víc jak milion cestujících denně. Linky jsou přitom navrženy tak, aby z centra nebo do centra obsluhovaly cestující do šesti hlavních směrů k největším sídlištím metropole. Metro je nosnou páteří, protože na zastávky metra navazují tramvajové a autobusové linky, které rozvážejí cestující blíže k jejich cílům. O síle a oblíbenosti metra mohou hovořit sama čísla: stanicí I. P. Pavlova v ranní špičce projde přes 21 tisíc cestujících, přes Můstek 55, Florenc 47 a Dejvickou 30 tisíc cestujících.