Pražská nádraží

Praha je jednoznačně tím největším dopravním uzlem, který můžete v České republice vůbec najít. Vedle českých dálnic a silnic, které míří ku Praze, i železnice nenechává Prahu stranou. Je to dáno i historickým vývojem, jelikož právě do Prhy vedla první dálková železniční linka na našem území. Prha je dnes největším železničním uzlem v Čechách.

Praha jako železniční tepna a srdce

Z Prahy vyjíždějí a n druhé straně do Prahy míří skoro všechny dálkové spoje. Z Prahy se dálkovými spoji po železnici dostanete vlaky InterCity a EuroCity prakticky do všech středoevropských měst, zejména do Brlína, Hamburku nebo Vídně nebo Bratislavy, Budapeště či Záhřebu. Z Pražských nádraží také pravidelně, ve dvouhodinových intervalech, vyjíždějí i žluté vlaky do Ostravy.

Pražská nádraží také jako první poznala první rychlovlakovou soupravu, která na našich kolejích jezdí. Spoje SuperCity realizované na soupravách Pendolino z Prahy jezdí do Ostravy, Pardubic nebo do Děčína.

Hlavní nádraží Praha a Masarykovo nádraží

 Největší železniční stanicí a zároveň největším uzlem, ze kterého se dostanete téměř do všech koutů republiky, je Hlavní nádraží Praha. Je největším a nejdůležitějším nádražím jak v Praze, tak celé republice. Dřív bylo nádraží nazýváno Wilsonovo, na počet tehdejšího prezidenta USA, který dopomohl k vytvoření první samostatné republiky československé. Ovšem, po roce 1940 muselo být nádraží z pochopitelných důvodů přejmenováno. Nádraží najdete podél Wilsonovy ulice na Praze 1, jen maličký kousek od Václavského náměstí.

Dalším velkým nádražím v centru prahy je Masarykovo nádraží, ke kterému se můžete dostat z metra na stanici Náměstí republiky.

Z pražských nádraží k severu, západu i na jih

Smíchovské nádraží poslouží jako výchozí bod pro všechny, kteří chtějí zamířit na západ, například do Berouna, Plzně nebo Kladna. A pokud chcete vyrazit na sever, většina vašich spojů bude vyjíždět z pražského nádraží Holešovice. Odtud začíná většina osobních a spěšných spojů na Kralupy nebo Ústí nad Labem. Jestli toužíte po výletě do jižních Čech, vaše cesta nejspíše začne na nádraží Praha Vršovice, odkud vyjíždějí vlaky směrem na Tábor a České Budějovice.

Další pražská nádraží

Jestliže chcete jet na východ osobním nebo spěšným vlakem, váš výchozí bod bude na nádraží Praha Libeň, která je počátečním nádražím směrem na Kolín a Pardubice. Toto pražské nádraží je hojně využívané i pro svou blízkost k Sazka aréně, kde se odehrává mnoho sportovních a kulturních akcí. Kromě toho je v Praze pak ještě řada menších nádraží.