Pražská hromadná doprava

Pražská hromadná doprava dovoluje městu žít a dýchat, umožňuje rychlému pohybu osob v jinak zalidněném a autem prakticky neprůjezdném městě. Pomocí tramvají, autobusů i metra se dostanete prakticky kamkoliv, kam budete potřebovat. Jak je to ale s bezbariérovým přístupem nebo s koly v metru či tramvajích?

Bezbariérový přístup v metru

Pražské metro reprezentuje celkem 57 stanic. Bohužel pouze 34 z nich má svůj bezbariérový přístup. V dalších dvou stanicích mohou lidé využívat upravené nákladní výtahy, což je přinejmenším nepatřičné. Další čtyři stanice jsou vybaveny schodišťovou plošinou. Ve zbylých 17 stanicích je bezbariérový přístup prakticky nemožný. Na jednu stranu se jedná o dědictví z dob minulých, kdy se do roku 1990 s přístupem, například vozíčkářů, vlastně vůbec nepočítalo. Soudobé vedení se tak snaží tyto prohřešky minulosti napravovat, ale stále mu to příliš nejde.

Pražská hromadná doprava a kola

Kolo a cyklistika je velmi oblíbeným jak turistickým, tak i dopravním prostředkem. Rychle a ohybně se dostanete ve městě prakticky kamkoliv. Velké obliby se také těší takzvaní „cyklomessenger“, kteří pomocí kola do jedné hodiny dopravují menší zásilky v rámci celého města. Jak to má ale městská hromadná doprava v Praze s koly?

Metro a přeprava kol

Pro přepravu kol v metru vám stačí mít lístek pro sebe samého, kolo s vámi totiž jede zadarmo. Platí pro to ale několik pravidel. Například nejčastěji porušované pravidlo říká, že v metru můžete převážet kolo pouze na posledních plošinách ve směru jízdy, kde tolik nevadí jiným cestujícím. Všechna ostatní pravidla naleznete ve Smluvních přepravních podmínkách - článek 7.2.

Přepravu kol se Dopravní podnik města Prahy snaží ulehčit jak cyklistům, tak i ostatním cestujícím, kteří třeba díky kolu na eskalátoru propásnou svůj spoj. Proto můžete pro přepravu jízdního kola použít vybrané výtahy ve stanicích Černý Most, Háje, Chodov, Ládví, Letňany, Pankrác, Prosek, Skalka a Střížkov. Výtahy jsou označeny modrým piktogramem jízdního kola.

Pamatujte, že vaše chování s kolem ovlivní celkový názor pro přepravu kol v metru.

Pražské tramvaje a kola

V tramvajích panuje podobná situace, jako v metru, i zde je přeprava kol zdarma. Ovšem podmínky jsou poněkud přísnější – kola můžete v tramvaji přepravovat pouze ve vybraných úsecích ve směru z centra a to jen v době od 19 do 7 hodin. V nepracovní dny však celodenně.