Letiště Václava Havla – Ruzyně

Nikoliv jediné, ale jednoznačně největší mezinárodní letiště v české republice je právě letiště Václava Havla Praha. Letiště se rozkládá na severozápadním okraji Prahy, v městské části Praha 6 na katastrálním území Ruzyně.

Letiště Václava Havla a letiště Ruzyně

Letiště Ruzyně, dnes přejmenované na letiště Václava Havla, zvládne veškerý letecký provoz. Obsluhuje mezinárodní i vnitrostátní, pravidelné i nepravidelné letecké linky. Svůj nový název dostalo letiště na počest a připomínku významného českého umělce a prvního prezidenta Československé federativní a následně i České republiky v říjnu 2012.

Letiště Václava Havla je největší na území naší republiky. A jako takové nemá daleko k rekordním číslům. Hlavně v roce 2008 se letišti dařilo, kdy odbavilo rekordních 12,63 milionů cestujících a 178 tisíc letadel. Rok 2012 byl o poznání slabší, ale ne nijak ztrátový, když letiště odbavilo 10,81 milionů cestujících a 132 tisíc letadel.

Historie

Historie letiště se začala psát výstavbou na pláni Dlouhá míle v letech 1933-1937. Tehdejším architektem letiště byl Adolf Benš a architektem doprovodných budov byl Kamil Roškot. Provoz slavnostně zahájilo přistání letounu DC-2 Československé letecké společnosti a o hodinu později letoun Air France.

Dalšího velkého rozvoje se letiště dočkalo v polovině 60. let, kdy byl postaven dnešní terminál Jih1. Byl to úspěch, neboť nový terminál na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži získal zlatou medailí. Následovala stavba terminálu Sever, takzvané Nové letiště. Rozvoj letiště přispěl i územnímu rozvoji samotné Prahy. Při rozšiřování letiště v 60. letech na 800 ha se rozšířily vlastní hranice hlavního města, které nově přijalo obce Ruzyně, Kněževsi, Přední Kopaniny a Hostivice.

Další rozšiřování letiště se již moc neplánovalo a tak až v 90. letech minulého století vznikl terminál Jih2 a rekonstrukce terminálu sever. K otevření terminálu Sever2 došlo ale až v roce 2006.